Lhota pod Radčem 59
33701 Rokycany
Historie varhan v kostele Sv. Filipa a Jakuba
VARHANY V KOSTELE SV. FILIPA A JAKUBA
R. 1671 tesař upravil v kostele kruchtu. Varhany zde však zřejmě nebyly. Teprve když se stal kostel farním a byla zde zřízena lokalie, zažádal první kněz r. 1787 o chybějící kostelní zařízení včetně varhan. R. 1788 byly z nějakého v josefinské době zrušeného pražského kostela koupen již starší nástroj. 1834 jej opravil regenschori Antonín Legr, 1845-6 renovoval čistecký varhanář Ferdinand Guth, r. 1867 byl vyčištěn a naladěn asi novostrašeckým Ferdinandem Guthem, činným tehdy na zbirožském panství. 24. 5. 1879 byl nástroj laděn. Varhanní skříň spolu s parapetem r. 1873 natřel a částečně pozlatil “přiměřeně k oltářům” malíř pokojů Augustin Havel z Vratislavic, jehož sem přivedl zde angažovaný známý řezbář Petr Bušek ze Sychrova. R. 1887 byl nátěr varhan přelakovány. Tehdy se nástroj popisuje jako sedmirejstříkový.
R. 1898 došlo k velké opravě a přepracování dispozice varhanního stroje pražskou firmou Rejna a Černý v duchu tehdy panujícího “cecilianismu”, resp. cyrilské reformy. Počet manuálových rejstříků byl redukován na 6, krom nových píšťalových řad byl za nový vyměněn i hrací stůl. Oprava z r. 1911 je anonymní. R. 1917 byl nástroj postižen rekvizicí originálních průčelních cínových píšťal pro válečné účely. Náhradní zinkové dodala r. 1926 firma Karla Urbana z Prahy. Poslední známá oprava proběhla r. 1960, kdy ing. Miroslav Heger st. z Hořovic připojil k měchům elektroventilátor.
Z prohlídky varhan plyne, že měly původně 10 rejstříků (8 v manuále a 2 v pedále). Podle vzhledu a utváření prospektu (průčelí) lze soudit, že se jednalo o dílo pražského mistra Jana Antonína Krásného, postavené někdy před r. 1735 (bližší datace kvůli chybějící řezbářské výzdobě není možná). Při transferu z původního místa na nízký kůr ve Lhotě musila být prostřední, trojúhle vystupující věž, snížena. Původně byl tedy nástroj ve střední části vyšší.
Na základě výše uvedeného lze konstatovat, že se jedná o vzácnou památku českého barokního varhanářství z prvé třetiny 18. století.
Zpracoval MUDr. Tomáš Horák
11. 09. 2023